Ułatwienia dostępu

Cmentarz parafialny św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie-Gronowie, ul. Kresowa

Lata Dwudzieste XX wieku:

• Raphael Neuman, katolik narodowości niemieckiej, przekazuje 0,5 ha gruntu pod cmentarz
  • Później właścicielem jest wieś gronowo i Skarb Państwa
  • Na cmentarzu grzebano zmarłych ze wsi Gronowo i Maryszewice

Rok 1978
Rozpoczęcie starań o pozwolenie na budowę kaplicy na cmentarzu, celem odprawienia Mszy św. Pogrzebowych. Pogrzeb odbywał się z konduktem z domu zmarłego na cmentarzu, a Msza św. Pogrzebowa była odprawiana w kościele parafialnym (św. Mikołaja)

Lata 1979-1981

• Budowa kaplicy (oficjalna nazwa „dom pogrzebowy”) według projektu inżyniera Ludwika Ciemnoczołowskiego
  • Komitetowi budowy przewodniczy Kazimierz Urbaniak
  • Prace przy budowie kaplicy w dużej mierze wykonywane są społecznie

1 Listopada 1981
Pierwsza Msza św. W kaplicy w uroczystość Wszystkich Świętych – Ks. Bernard Cegła, wikariusz parafii św. Mikołaja w Lesznie (na stanowisku Proboszcza był wakans po śmierci księdza prałata Teodora Korcza).

1 września 1989
Umieszczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy na cmentarzu, która zaczyna spełniać rolę kościoła parafialnego dla nowej parafii p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie

18 kwietnia 1989
Wymiana krzyża na cmentarzu wraz ze zmianą miejsca usytuowania.
Krzyż został zaniesiony na cmentarz w czasie Nabożeństwa Drogi krzyżowej w Wielki Piątek, a poświęcony we Wtorek Wielkanocny podczas Mszy św. Odpustowej ku czci Zmartwychwstania Pańskiego – tytuł kaplicy

28 marca 2006
Miasto Leszno Przekazuje nieodpłatnie teren o powierzchni 0,22 ha (w kierunku cmentarza ewangelickiego) na powiększenie cmentarza.

Podsumowanie
Na dzień 1 marca 2011 roku na cmentarzu przy ulicy Kresowej należącym do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie-Gronowie znajduje się 265 grobów.

Barbary Jeziorkowskiej 104
Leszno 64-100